Jak kolej zachęca pasażerów do korzystania ze swoich usług?


Rosnące ceny paliwa, większa świadomość ekologiczna czy po prostu wygoda – to tylko niektóre powody, dla których coraz większa grupa Polaków wybiera pociąg jako podstawowy środek komunikacji. Jaki jest sekret rosnącej popularności transportu kolejowego wśród polskich pasażerów? Co warto wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z regularnym podróżowaniem pociągiem? 

Dlaczego Polacy wybierają kolej w miejsce samochodu?

Kolej w Polsce nieustannie pracuje nad swoim wizerunkiem, co skutkuje rosnącym zaufaniem pasażerów do jej niezawodności. Nowoczesne składy, regularne remonty torów, które umożliwiają skrócenie czasu podróży, wreszcie rozwijająca się sieć połączeń – to wszystko sprawia, że Polacy coraz chętniej porzucają samochód właśnie na rzecz pociągu. Ogromny udział w popularyzacji kolei ma Internet – rozkład jazdy pociągów online: https://polregio.pl/pl/rozklad-jazdy-i-mapa-polaczen/rozklad-jazdy/ i możliwość zakupu e-biletu to tylko niektóre udogodnienia, jakie czekają na pasażerów.

Bardzo ważne jest też wprowadzenie tanich biletów okresowych i grupowych, które umożliwiają obniżenie kosztów transportu, dzięki czemu podróż koleją staje się jeszcze bardziej opłacalna. Skalę zainteresowania podróżami pociągiem widać w liczbach – z danych, które opublikował Urząd Transportu Kolejowego, wynika, że w 2021 roku pociągi w Polsce przewiozły aż 245 mln pasażerów, co stanowi skok o 17% względem roku poprzedniego. Rekordowa liczba pasażerów podróżowała polskimi pociągami w 2019 roku – wówczas łączna liczba podróżnych wyniosła 336 mln. Branża kolejowa podnosi się obecnie po problemach wynikających z epidemii i ograniczeń z nią związanych, sukcesywnie odbudowując swoje wyniki.

Rozkład jazdy pociągów online – jak wpływa na popularność kolei?

Czasy, w których rozkład jazdy służył jedynie do ogólnego zaplanowania podróży, odeszły do przeszłości. Dziś dzięki aplikacjom online za pomocą rozkładu jazdy pociągów można uzyskać kompleksowe informacje dotyczące maszyny, która jeździ na danej trasie, szczegółowe dane na temat stacji pośrednich i udogodnień w pociągu, jak również awarii i opóźnień. Dzięki temu pasażer zyskuje większą kontrolę nad komfortem i przebiegiem swojej podróży. Korzystając z rozkładu jazdy pociągów online, podróżny może też w kilku krokach przejść do zakupu e-biletu, którego nie musi nawet drukować – wystarczy, że okaże go konduktorowi na wyświetlaczu telefonu.

To wszystko sprawia, że zaplanowanie podróży jest dziecinnie proste, można je przeprowadzić od A do Z nie wychodząc nawet z domu – bez konieczności stania w kolejce do kasy. Dzięki tym udogodnieniom rozszerza się grupa stałych klientów kolei, która jest zasilana rodzinami z dziećmi, rowerzystami i przede wszystkim pracownikami dojeżdżającymi do miejsca zatrudnienia w dużych aglomeracjach. Systematyczny rozwój kolei, jej bezpieczeństwo i oferowany komfort przejazdu powodują umacnianie się nowego trendu – coraz większa grupa ludzi rezygnuje z posiadania samochodu. Nie z powodu ograniczeń wynikających z domowego budżetu, ale wygody – i świadomości, że do pracy, szkoły czy na wakacje można dziś wygodnie dojechać nowoczesnym i szybkim taborem kolejowym.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *