Obecnie istnieje wiele sposobów na zakup biletu kolejowego. Który z nich wybrać, aby był najlepiej dostosowany do naszych potrzeb i możliwości? Czy warto korzystać z biletomatu? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule!
Gdzie kupić bilety na pociąg?
Zakup biletu na przejazd pociągiem nie jest możliwy wyłącznie w kasie biletowej, choć to najczęściej wybierany przez pasażerów kanał sprzedaży. Nie da się zaprzeczyć, że ma swoje zalety – możemy wtedy skorzystać z fachowego doradztwa oraz zakupić każdy możliwy rodzaj biletu. Co jednak w przypadku, gdy nie mamy czasu na stanie w kolejce do kasy, a nasz pociąg odjeżdża za kilka minut? Możemy wtedy skorzystać z kilku dostępnych opcji.
Bilet u konduktora
Pierwsza z nich to zakup biletu u konduktora. Możemy wejść na pokład pociagu i skierować się od razu do pierwszego wagonu, gdzie powinien znajdować się kierownik pociągu. Można kupić u niego bilet, lecz trzeba liczyć się z dodatkową opłatą, jeśli na stacji bądź przystanku, na którym wsiadaliśmy jest czynna kasa biletowa. Doliczana jest wtedy opłata dodatkowa, każdy przewoźnik sam ustala jej wartość.
Bilet online
Zakup biletu przez internet to coraz częściej wybierana metoda, zwłaszcza przez osoby młode. Nie da się zaprzeczyć, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne – nie musimy udawać się ani do kasy, ani do konduktora, ani do biletomatu, dzięki czemu zawsze możemy oszczędzić trochę czasu. Co więcej, coraz częściej przewoźnicy ustalają niższe stawki biletów elektronicznych, aby w ten sposób zachęcić pasażerów do dbania o dobro środowiska. Bilety online można dodatkowo zakupić w wygodny sposób w jednej z wielu dostępnych na smartfony aplikacji, dzięki czemu możemy mieć bilet zawsze pod ręką, a proces jego zakupu nie należy do skomplikowanych czynności.
Biletomat – sprawdzony sposób
Zakup biletu online jest niemożliwy dla osób, które dysponują wyłącznie gotówką. Dlatego w sytuacji, gdy nie mamy czasu na stanie w kolejce, a koniecznie musimy zakupić bilet jeszcze na stacji, możemy skierować swe kroki ku biletomatowi, który dostępny jest na większości większych stacji. W biletomacie możemy zapłacić za bilet nie tylko kartą, lecz również gotówką, co jest sporym ułatwieniem. W dodatku zdecydowanie mniej osób korzysta z biletomatów niż z kas, dlatego bez problemu w szybkim czasie zakupimy bilet na pociąg Polregio.
Czym jest videomat?
Ostatnimi czasy oprócz wymienionych kanałów sprzedaży zaczynają pojawiać się coraz nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest videomat, który dostępny jest już na kilku stacjach w Polsce. To specjalny rodzaj biletomatu, który dodatkowo posiada opcję rozmowy z e-kasjerem, doradcą, który znajduje się w call center, a my łączymy się z nim za pomocą wideokonferencji. W ten sposób doradca może pomóc nam w wyborze odpowiedniego biletu oraz przeprowadzić przez cały proces zakupu. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie są do końca przekonane do nowocześniejszych sposobów zakupu biletu, gdyż boją się obsługi nowych urządzeń. Co więcej, dzięki temu rozwiązany został problem braku kasjerów, co skutkuje większym zadowoleniem pasażerów.