Pies w pociągu – co warto wiedzieć?

pies podróżujący pociągiem

 Pomimo dynamicznego rozwoju technologicznego pociągi nadal są jednym z najpopularniejszych środków transportu. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest szybkie przemieszczanie się po całym kraju. Z jazdą w pociągu związane są jednak pewne obligatoryjne zasady, do których przestrzegania są zobowiązani wszyscy pasażerowie. Jedną z nich są kwestie związane z przewożeniem zwierząt. 

Pies w pociągu – czy może w nim przebywać? 

 Spora część społeczeństwa jest utwierdzona w przekonaniu, że przewóz psów w pociągu jest niemożliwy. Takie opinie są jednak nieprawdziwe, ponieważ zgodnie z przyjętym prawem pasażerowie mogą przewozić niewielkie zwierzęta domowe, w tym psy. Trzeba jednak pamiętać, że chęć zabrania ze sobą zwierzęcia jest związana z kilkoma obowiązkowymi przepisami. Przede wszystkim pasażerom przysługuje prawo transportu wyłącznie jednego zwierzęcia. Co istotne, pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, aby zachować należyte standardy bezpieczeństwa. Wszystkie zwierzęta domowe powinny być przewożone w specjalnych transporterach. Jeżeli chcemy przewieźć psa, powinniśmy pamiętać o tym, by posiadał on kaganiec oraz smycz. Przewóz psa w większości przypadków podlega dodatkowej opłacie.

 Pomimo że prawo zezwala na przewożenie niewielkich zwierząt w pociągu, to nie zawsze udogodnienie to może zostać wcielone w życie. Jeżeli decydujemy się na jazdę w pociągu z przedziałami, to transport psa musi być równoznaczny z uzyskaniem zgody pozostałych pasażerów. Gdy dana osoba nie życzy sobie podróżować z czworonogiem, to konduktor powinien pomóc w znalezieniu innego miejsca. Jeśli w żadnym z przedziałów nie uda się znaleźć wolnego miejsca dla osoby z psem, to pasażer ten może zostać wyproszony z pociągu. Oznacza to, że podróżowanie ze zwierzętami jest możliwe tylko w określonych sytuacjach, gdy uzyskane zostaną obligatoryjne zgody. 

Jakie obowiązki dotyczą pasażera podróżującego z psem?

Osoby, które jeżdżą pociągami ze zwierzętami, powinny pamiętać o tym, że ponoszą pełną odpowiedzialność za swojego pupila. Pod koniec podróży pasażerowie muszą posprzątać po swoim psie, a w przypadku uszkodzenia przedziału dana osoba jest zobowiązana do pokrycia kosztów związanych z przeprowadzeniem napraw. Co istotne, zwierzętom nie wolno siedzieć na siedzeniach w wagonie. Ponadto pasażerowie muszą pilnować, by ich zwierzę nie wchodziło do wagonów gastronomicznych z jedzeniem. W większości przypadków przewóz psa jest związany z poniesieniem opłaty, jednak jeżeli pasażer jest niewidomy i posiada psa przewodnika, to zwierzę podróżuje bezpłatnie. Fakt ten należy jednak wcześniej zgłosić i zasygnalizować. Co więcej, wielu przewoźników oferuje liczne ulgi finansowe dla osób podróżujących ze swoim psem, dzięki czemu zabieranie własnych pupili w podróż nie jest związane z wydawaniem przesadnie dużej gotówki. Zanim zdecydujemy się na taki rodzaj usługi, powinniśmy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie zasady, aby nie złamać obowiązującego prawa i mieć pewność, że pies w pociągu przebywa w nim legalnie: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/jak-podrozowac-z-psem-lub-kotem/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *