Polska jest jednym z najsłabiej zaludnionych krajów europejskich. Większość ludzi mieszka w zachodniej części kraju, gdzie można znaleźć większe miasta i dostępna jest bardziej nowoczesna infrastruktura.
Jednak ze względu na stosunkowo niską gęstość zaludnienia i duże różnice geograficzne, budowa sieci kolejowej w Polsce nie jest łatwa. Co więcej, niesprzyjające warunki ekonomiczne w ostatniej dekadzie sprawiły, że inwestowanie pieniędzy w rozwój infrastruktury kraju jest jeszcze trudniejsze.
Ten artykuł zawiera przegląd infrastruktury kolejowej w Polsce i jej stan na wrzesień 2022 r.
Ile jest linii kolejowych w Polsce?
Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi około 19503 km.
Dlaczego budowa sieci kolejowej w Polsce jest tak trudna?
Duża odległość geograficzna między głównymi miastami oraz niska gęstość zaludnienia na małych obszarach wiejskich sprawiają, że budowa sieci kolejowej w Polsce jest trudnym zadaniem. System transportowy kraju jest również regulowany przez szereg dyrektyw unijnych, które m.in. ograniczają ilość środków, które można przeznaczyć na unowocześnienie i modernizację sieci kolejowej.
Polacy potrzebują też więcej kolei!
Polska ma szeroką sieć kolejową, ale linie kolejowe są obecnie niewystarczające w stosunku do zapotrzebowania. Optymalna sieć kolejowa to taka, która jest: – nowa, – dwutorowa lub – wielotorowa. – Nowe linie kolejowe: w Polsce konieczna jest budowa nowej linii kolejowej, gdyż nie jest możliwa rozbudowa istniejącej. Najbardziej preferowane są linie kolejowe dwutorowe, gdyż są one znacznie bardziej wydajne i dają możliwość zwiększenia prędkości. Z kolei linie kolejowe jednotorowe można rozbudować jedynie poprzez dodanie albo toru równoległego, albo dodatkowego toru na każdym z końców. – Linie kolejowe wielotorowe: są droższą opcją, ale zapewniają lepszy transport kolejowy i są w stanie lepiej zapewnić wzrost ruchu towarowego, który jest oczekiwany w przyszłości.
Wnioski.
Istnieje kilka czynników, które sprawiają, że utworzenie sieci kolejowej w Polsce jest trudne. Istnieją jednak również możliwości, które można wykorzystać do poprawy transportu kolejowego w Polsce.