Schroniska w Tatrach – czemu warto z nich korzystać?

Schroniska w Tatrach

Góry to świetne miejsca na to, by spędzić aktywnie urlop wraz z rodziną. Warto jednak też pamiętać o tym, że w górach często zmienia się pogoda i trzeba mieć też przyszykowany awaryjny plan, w razie nagłego pogorszenia się pogody. Znakomitym rozwiązaniem są wówczas schroniska, które położone są często na szlakach turystycznych, dzięki czemu każdy może z nich skorzystać w razie potrzeby. Warto zatem bliżej poznać zalety schronisk w Tatrach.

Czemu warto skorzystać ze schronisk w górach?

Schroniska w Tatrach

Przede wszystkim dlatego, że turyści podczas pieszych wędrówek mogą się w nich bezpiecznie schronić oraz odpocząć. Warto wspomnieć, że często w schroniskach można zjeść ciepły posiłek oraz napić się kawy czy herbaty. Jest to też fantastyczne miejsce, zwłaszcza gdy podróżuje się z dziećmi, gdyż najmłodsi turyści mogą nabrać sił i schować się przed deszczem czy nagłym silnym wiatrem. Co więcej, to w schroniskach są także ubikacje, z których każdy turysta może skorzystać czy też jest oferowana bieżąca woda, przez co da się obmyć twarz i ręce. Należy też pamiętać, że wybierając się w wyższe partie gór, dobrze jest poinformować o tym schronisko, gdyż często przebywają w nich górscy ratownicy, którzy w razie potrzeby mogą później ruszyć na poszukiwania, jeśli wiedzą, w jakim konkretnie miejscu jest turysta. W schroniskach górskich można także skorzystać z noclegu, jednak warto wcześniej zadzwonić do danego schroniska, dzięki czemu będzie pewność, że mają miejsce na daną ilość turystów. Więcej informacji znajdziesz na https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/schroniska-gorskie-w-tatrach-zwiedz-je-wszystkie/.

Jakie są najpopularniejsze schroniska w Tatrach?

Tatry są oblegane przez turystów z różnych stron świata przez cały rok, dlatego też na najczęściej uczęszczanych szlakach można spotkać schroniska. Między innymi do najpopularniejszych takich miejsc należą:

  • Schronisko PTTK Morskie Oko,
  • Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich,
  • Schronisko na Hali Kondratowej,
  • Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej,
  • Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak.

Warto wspomnieć, że Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, jest schroniskiem najwyżej położonym, z którego rozpościerają się przepiękne widoki, a Schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym obiektem. Dobrze jest odwiedzić wszystkie schroniska górskie, co sprawi, że można poczuć niesamowity klimat, który jest w środku. Należy pamiętać, że w schroniskach obowiązują też różne reguły, których warto przestrzegać, dzięki czemu każdy turysta może spokojnie odpocząć i nabrać sił.

Dobrze jest też zaznaczyć, że nie wszystkie schroniska pracują przez cały rok, dlatego wybierając się w góry, szczególnie zimą należy wcześniej zadzwonić do danego schroniska, przez co będzie pewność, że w razie potrzeby będzie można skorzystać z ich usług i bezpiecznie się schronić przed naglą zmianą pogody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *